Implant Tedavisi

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant veya dental implant tedavisi; diş eksikliklerinde kullanılan çene kemikleri içerisine yerleştirilen ve kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendisinden bir parça olarak kabul etmesi amaçlayan, titanyumdan imal edilmiş vida veya kök formunda yapılardır. Çoklu veya tek diş eksikliğinde kullanılabilen, diş hekimliğinde tercih edilen en sağlıklı ve güvenilir yöntemdir. Yeterli kemik seviyesi olan herkese uygulanabilir. Yeterli kemik seviyesi olmaması halinde kemik ilavesi yapılarak sonrasında implant yapılabilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavisi iki aşamalıdır. İlk aşama implantın çene kemiğine yerleştirilmesidir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. İşlem süresi 10 dk. ile 30 dk. Arasında değişir. Yapılan implant sayısına ve hastanın çene kemiğine bağlı olarak bu süre artabilir. Operasyonun ertesi günü kontrol için diş hekiminize görünmeniz gerekir. Operasyondan bir hafta sonrada dikişleriniz alınır. Sonrasında vidanın kemiğe kaynaması için gerekli 2-4 ay gibi bir uyum süresi vardır. Bu uyum süresi implantın alt ve üst çeneye yapılmış olmasına göre değişmektedir. Bundan sonra ikinci aşama olan üzerine kaplama veya protez yapılarak tedavi tamamlanır. Doğal dişlerdeki çiğneme fonksiyonu kadar rahat ve kullanışlıdır.

İmplant Tedavisi Sonrasında Ağrı, Şişlik Olur mu?

İmplant tedavisi lokal anestezi altında yapıldığı için hasta operasyon esnasında bir şey hissetmez. Operasyon sonrasında anestezinin etkisi geçmeye başladığında ağrı hissetmeye başlar. Ancak operasyon bitiminde diş hekiminin önerdiği ağrı kesiciler kullanıldığı takdirde bu durum ortadan kalkar. Operasyon sonrasında, işlem yapılan bölgeye buz kompresi yapılarak şişlik ve morluk olması önlenir. Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere uyulduğu takdirde hasta herhangi bir sorun ile karşılaşmaz. İmplant uygulanan hastalardan alınan geri dönüşümlerde, implant operasyonun diş çekiminden daha kolay olduğu ve anestezi sonrası ağrının diş çekimindeki ağrıya benzer olduğu söylenmektedir.

İmplant Operasyonu Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Operasyondan sonra ağzınızdaki tamponu 45 dk boyunca ısırınız. 45 dk sonra tamponu attığınızda yerine pamuk, gazlı bez veya başka bir şey koymayınız.
 • Ameliyat olduğunuz gün boyunca ameliyat olduğunuz bölgeye aralıklarla soğuk uygulaması yapınız buz torbasını bir havluya sarıp beşer dakikalık aralıklarla gün boyu ameliyat bölgesine tatbik ediniz.
 • Ameliyat yapıldığı gün boyunca sıcak yiyecek ve içecekler tüketmeyiniz.
 • Ameliyat sonrası çok sert ve tanecikli besinler tüketmeyiniz.
 • Ameliyatın yapıldığı gün boyunca sıcak banyo ve duş yapmayınız.
 • Ameliyatın yapıldığı gün boyunca sigara ve alkol tüketmeyiniz.
 • Ameliyatın yapıldığı gün boyunca sıkça ağız çalkalamayınız ve gargara yapmayınız tükürmekten kaçınınız.
 • Hekiminiz tarafından verilen ağrı kesiciyi lokal anesteziniz geçmeden alınız.
 • Hekiminizin verdiği ilaçları ameliyatı takiben düzenli kullanmaya çalışınız.
 • Hekiminizin reçete etmediği ağrı kesici ve antibiyotikleri kullanmayınız.
  Özellikle aspirin ve türevleri ağrı kesiciyi kullanmaktan kaçınınız.
 • Hekiminiz tarafından reçete edilen gargarayı ameliyat sonrası ikinci günde kullanmaya başlayınız.
 • Ameliyatın yapıldığı günün ertesi günü ağız ve diş sağlığınızın devamlılığını sağlamak için günde 2 kere dişlerinizi fırçalayınız. Ameliyat olduğunuz bölgeyi yumuşak bir diş fırçaşı ile nazikçe fırçalayınız.
 • Ameliyatın yapıldığı gün yatarken başınızı vücudunuzdan yüksekte tutmak için 2 yastık koyarak yatınız.
 • Ameliyatın yapıldığı gün ameliyat olduğunuz taraf üzerine yatmamaya özen gösteriniz.
 • Ameliyat sonrası bir miktar ağrı şişlik ve morarma olması doğaldır bu gibi şikâyetleriniz ilk 3 gün boyunca artacak ve fakat takip eden günlerde giderek azalarak ve kaybolacaktır.
 • Ameliyatı takiben üç gün veya daha fazla süre ağrının mevcudiyeti durumunda hekiminize başvurunuz.
 • Ameliyatın yapıldığı gün ameliyat bölgesine hafif sızıntı şeklinde kanamanızın olması normaldir fakat uzun süren kanama durumunda mutlaka hekiminize başvurunuz.
 • Dikişlerinizin alınması için ameliyatı takiben 1 hafta sonra kliniğe gelip ameliyatınızı yapan doktorla görüşünüz.

Çene Kemiğinin Yetersiz Olduğu Durumlarda İmplant Yapılabilir mi?

İmplant tedavisinin başarılı olması için kemik seviyesinin yüksekliği, şekli, kalınlığı ve kalitesi çok önemli bir faktördür. Kemik seviyesinin yeterli olmaması durumda kemik tozları (kemik grefti) bu bölgeye ilave edilir. Kemik tozlarının kemikleşmesi için belli bir süre beklenmesi gerekir. Kemik ilavesi implant tedavi süresini uzatır fakat aynı zamanda başarı oranını da yükseltir. Kemik seviyesinin yeterli olmadığı durumlarda mutlaka bu işlem yapılmalı sonrasında implant tedavisine geçilmelidir.

İmplantların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Normal dişlerde yaşanan sağlık sorunların implant yapılan dişlerde de görülür. Bunun etkili bir temizlik yapılması, rutin diş bakımı prosedürüne devam edilmesi gerekir. Diş hekiminizin önerdiği gargara, ağız duşu, diş ipi veya ara yüz fırçası gibi diş temizliği malzemelerini düzenli kullanmalısınız. Dişlerinizi en az günde 2 kez ve 2 dakika boyunca diş hekiminizin gösterdiği şekilde fırçalamalısınız. Ağız bakımınızı ve düzenli diş hekimi kontrollerinizi yaptırdığınız takdirde, implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.

Düzenli bakım yapılmadığı takdirde diş çürükleri, diş eti problemleri gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sonrasında da kemik erimesi ve bu aşamanın sonunda da implant kaybı yaşanabilir. Bu sorun kısa süre içerisinde sağlıklı dişlere de etki edebilir ve çürüğe bağlı diş eti problemleri yüzünden ciddi kayıplar yaşanabilir.

Popüler YazılarDoktorunuza Sorun

Biz Sizi Arayalım

biz sizi arayalım | MyndosDent

BİZ SİZİ ARAYALIM

Doktorunuza Sorun

* En kısa sürede sizi arayacağız. Sağlıklı günler...