Implant Tedavisi

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplant veya dental implant tedavisi; diş eksikliklerinde kullanılan çene kemikleri içerisine yerleştirilen ve kemiğin bu implant çevresinde iyileşerek kendisinden bir parça olarak kabul etmesi amaçlayan, titanyumdan imal edilmiş vida veya kök formunda yapılardır. Çoklu veya tek diş eksikliğinde kullanılabilen, diş hekimliğinde tercih edilen en sağlıklı ve güvenilir yöntemdir. İmplant uygulamasının yapılması için hastanın yeterli kemik seviyesi bulunması ve diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. Yeterli kemik seviyesi olmaması halinde kemik ilavesi yapılarak sonrasında implant yapılabilir.

İmplant Tedavisi Herkese Uygulanabilir mi?

İmplant yapılacak hastada yeterli kemik yapısının bulunması halinde ve yaraların iyileşmesini engelleyecek sistemik bir hastalığın olmaması halinde, istenildiği kadar implant kullanılabilir. Yeterli kemik seviyesi yok ise kemik ilavesi yapılarak implant tedavisi yine uygulanabilir. Sadece kemik ilavesinden sonra yaklaşık 3 ay gibi bir zaman kemiklerin oluşması bekleneceğinden süre uzamış olur.Yerleştirilen vidaların belirli bir boyu ve genişliği bulunduğu için, çene kemiğinin bunları alabilecek kadar uygun genişlikte olması gerekmektedir. İmplantın uygulamasının başarısı çene kemiğinin durumuna bağlıdır denebilir. Ayrıca implant tedavisi sırasında ve tedaviden sonra diş etlerinin sağlıklı olması gerekir. İmplant uygulaması kemik gelişimi tamamlanmamış kişilerde uygulanamaz. Bu da 18 yaş civarına denk gelir. Bu yaşdan sonra uygulanmasında bir sakınca yoktur.
Kronik hastalıkları olan hastaların , kalp, şeker gibi kendi doktorlarından izin alarak bu tedavinin uygulanması daha uygundur.

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İmplant tedavisi iki aşamalıdır. İlk aşama implantın çene kemiğine yerleştirilmesidir. Diş hekimi veya çene cerrahı tarafından steril ortamlarda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilirler. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. İşlem süresi 10 dk. ile 30 dk. Arasında değişir. Yapılan implant sayısına ve hastanın çene kemiğine bağlı olarak bu süre artabilir. Operasyonun ertesi günü kontrol için diş hekiminize görünmeniz gerekir. Operasyondan bir hafta sonrada dikişleriniz alınır. Sonrasında vidanın kemiğe kaynaması için gerekli 2-4 ay gibi bir uyum süresi vardır. Bu uyum süresi implantın alt ve üst çeneye yapılmış olmasına göre değişmektedir. Bundan sonra ikinci aşama olan üzerine kaplama veya protez yapılarak tedavi tamamlanır. Doğal dişlerdeki çiğneme fonksiyonu kadar rahat ve kullanışlıdır.

İmplant Tedavisi Sonrasında Ağrı, Şişlik Olur mu?

İmplant tedavisi lokal anestezi altında yapıldığı için hasta operasyon esnasında bir şey hissetmez. Operasyon sonrasında anestezinin etkisi geçmeye başladığında ağrı hissetmeye başlar. Ancak operasyon bitiminde diş hekiminin önerdiği ağrı kesiciler kullanıldığı takdirde bu durum ortadan kalkar. Operasyon sonrasında, işlem yapılan bölgeye buz kompresi yapılarak şişlik ve morluk olması önlenir. Operasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenlere uyulduğu takdirde hasta herhangi bir sorun ile karşılaşmaz. İmplant uygulanan hastalardan alınan geri dönüşümlerde, implant operasyonun diş çekiminden daha kolay olduğu ve anestezi sonrası ağrının diş çekimindeki ağrıya benzer olduğu söylenmektedir.

İmplant Operasyonu Sonrasında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Operasyondan sonra ağzınızdaki tamponu 45 dk boyunca ısırınız. 45 dk sonra tamponu attığınızda yerine pamuk, gazlı bez veya başka bir şey koymayınız.
 • Ameliyat olduğunuz gün boyunca ameliyat olduğunuz bölgeye aralıklarla soğuk uygulaması yapınız buz torbasını bir havluya sarıp beşer dakikalık aralıklarla gün boyu ameliyat bölgesine tatbik ediniz.
 • Ameliyat yapıldığı gün boyunca sıcak yiyecek ve içecekler tüketmeyiniz.
 • Ameliyat sonrası çok sert ve tanecikli besinler tüketmeyiniz.
 • Ameliyatın yapıldığı gün boyunca sıcak banyo ve duş yapmayınız.
 • Ameliyatın yapıldığı gün boyunca sigara ve alkol tüketmeyiniz.
 • Ameliyatın yapıldığı gün boyunca sıkça ağız çalkalamayınız ve gargara yapmayınız tükürmekten kaçınınız.
 • Hekiminiz tarafından verilen ağrı kesiciyi lokal anesteziniz geçmeden alınız.
 • Hekiminizin verdiği ilaçları ameliyatı takiben düzenli kullanmaya çalışınız.
 • Hekiminizin reçete etmediği ağrı kesici ve antibiyotikleri kullanmayınız. Özellikle aspirin ve türevleri ağrı kesiciyi kullanmaktan kaçınınız.
 • Hekiminiz tarafından reçete edilen gargarayı ameliyat sonrası ikinci günde kullanmaya başlayınız.
 • Ameliyatın yapıldığı günün ertesi günü ağız ve diş sağlığınızın devamlılığını sağlamak için günde 2 kere dişlerinizi fırçalayınız. Ameliyat olduğunuz bölgeyi yumuşak bir diş fırçaşı ile nazikçe fırçalayınız.
 • Ameliyatın yapıldığı gün yatarken başınızı vücudunuzdan yüksekte tutmak için 2 yastık koyarak yatınız.
 • Ameliyatın yapıldığı gün ameliyat olduğunuz taraf üzerine yatmamaya özen gösteriniz
 • Ameliyat sonrası bir miktar ağrı şişlik ve morarma olması doğaldır bu gibi şikâyetleriniz ilk 3 gün boyunca artacak ve fakat takip eden günlerde giderek azalarak ve kaybolacaktır.
 • Ameliyatı takiben üç gün veya daha fazla süre ağrının mevcudiyeti durumunda hekiminize başvurunuz.
 • Ameliyatın yapıldığı gün ameliyat bölgesine hafif sızıntı şeklinde kanamanızın olması normaldir fakat uzun süren kanama durumunda mutlaka hekiminize başvurunuz.
 • Dikişlerinizin alınması için ameliyatı takiben 1 hafta sonra kliniğe gelip ameliyatınızı yapan doktorla görüşünüz.

İmplant Operasyonu Sonrasında Dişler Ne Zaman Takılır?

Bu tedavinin ilk aşaması implant yerleştirmedir. Sonrasında ise 3-6 ay arasında implantın kemiğinize kaynaması beklenir. İkinci aşama olarak implantlar günyüzüne çıkarılarak üzerine iyileşme başlığı dediğimiz başlık takılır . Bu başlık bazen implant sırasında da takılabilir. Onu diş hekimi veya cerrah işlem sırasında duruma göre belirler. Bu başlıkla bir hafta 10 gün beklenerek implant üstüne gelecek olan protez veya kaplama yapım aşamasına geçilir. Protez veya porselen yapım aşaması diğer kaplama ve protez yapım aşamalarıyla aynıdır.

Çene Kemiğinin Yetersiz Olduğu Durumlarda İmplant Yapılabilir mi?

İmplant tedavisinin başarılı olması için kemik seviyesinin yüksekliği, şekli, kalınlığı ve kalitesi çok önemli bir faktördür. Kemik seviyesinin yeterli olmaması durumda kemik tozları (kemik grefti) bu bölgeye ilave edilir. Kemik tozlarının kemikleşmesi için belli bir süre beklenmesi gerekir. Kemik ilavesi implant tedavi süresini uzatır fakat aynı zamanda başarı oranını da yükseltir. Kemik seviyesinin yeterli olmadığı durumlarda mutlaka bu işlem yapılmalı sonrasında implant tedavisine geçilmelidir.

İmplantların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Normal dişlerde yaşanan sağlık sorunların implant yapılan dişlerde de görülür. Bunun etkili bir temizlik yapılması, rutin diş bakımı prosedürüne devam edilmesi gerekir. Diş hekiminizin önerdiği gargara, ağız duşu, diş ipi veya ara yüz fırçası gibi diş temizliği malzemelerini düzenli kullanmalısınız. Dişlerinizi en az günde 2 kez ve 2 dakika boyunca diş hekiminizin gösterdiği şekilde fırçalamalısınız. Ağız bakımınızı ve düzenli diş hekimi kontrollerinizi yaptırdığınız takdirde, implantlar bir ömür boyu kullanılabilirler.

Düzenli bakım yapılmadığı takdirde diş çürükleri, diş eti problemleri gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Sonrasında da kemik erimesi ve bu aşamanın sonunda da implant kaybı yaşanabilir. Bu sorun kısa süre içerisinde sağlıklı dişlere de etki edebilir ve çürüğe bağlı diş eti problemleri yüzünden ciddi kayıplar yaşanabilir.

İmplant Tedavisinin Ömrü Ne Kadardır?

İmplantların ömrünü, tedaviyi uygulayan doktorun tecrübesi ve tedavi uygulanan hastanın dişlerine ve ağız sağlığına verdiği önem ve sigara kullanımı gibi etkenler belirler. Ağız sağlığına ve diş sağlığına dikkat edilmezse implantların ömrü uzun olmaz. Uygun koşullarda yerleştirilen implantlar ömür boyu hastaya hizmet edebilirler. Hastanın kemik oranını değerlendirilip, sürekli olarak kontrol altında tutulması implantın ömrünü uzatır. İmplantların ömrünü kısaltacak etkenler, doğru bakımın yapılmaması, diş eti hastalıklarının olması ve dişlere özen gösterilmemesidir. Hastaların alkol ve sigara kullanma alışkanlığının olması doğal dişlere etki ettiği gibi implant yapılan dişlerde de olumsuzluklara neden olacaktır.

Popüler YazılarDoktorunuza Sorun

Biz Sizi Arayalım

biz sizi arayalım | MyndosDent

BİZ SİZİ ARAYALIM

Doktorunuza Sorun

* En kısa sürede sizi arayacağız. Sağlıklı günler...